The Eighties Matchbox B-Line Disaster

|
The Eighties Matchbox B-Line Disaster

Kapela, která svou historii psala s pomocí pořádných dávek heroinu a ostatního svinstva. Kapela, která až na pár výjimek nepřekročila hranice Velké Británie. Kapela, která přes všechny své osobní problémy vydržela deset let na hudební scéně. Kapela, jejíž jméno si není nikdo schopný zapamatovat. To všechno jsou maniaci The Eighties Matchbox B-Line Disaster. (Posuďte sami, tohle opravdu není normální jméno.)

V roce 1999 to v Brightonu začalo. Koncerty plné zuřivosti, šílenosti a nespoutanosti. Guy McKnight, boží jméno pro zpěváka, se svlékal do půl těla a nejmíň dvakrát za koncert si odběhl za oponu, vždycky našel jen bílý prášek podobající se moučkovému cukru, zvláštní. Jó to byla léta, 80s se pomalu dostávali do podvědomí psychobilly fandů a zorničky všech se neobvykle zvětšovaly, jójó!

S rokem 2002 přišlo jejich debutové CD s názvem Horse of the Dog. Na úspěch nemuseli dlouho čekat, s hitem Celebrate Your Mother se dokonce dostali do žebříčků MTV. Začali si jich všímat dokonce i samotní hudebníci, jako předkapela objížděli Anglická tourné například s Queens of the Stone Age, Placebo, Klaxons nebo Murderdolls. V té době však drogy vládly jejich životům, rok 2003 měl změnit všechno. Tři členové kapely se rozhodli pro buddhistickou víru a nadobro se rozloučili s drogami. „Bylo to nezodpovědné. Nemůžete udělat nic, drogy vám utlumí kreativitu. Nemohl jsem napsat ani řádku, bylo to příšerné. Myslím, že přišlo období, kdy musím být střízlivý.“ svěřil se jeden z členů kapely. Přesto, že téměř nikdo nečekal kladné výsledky, 80s v říjnu roku 2004 vydali druhé album, The Royal Society. Nesklidilo sice takový úspěch jako Horse of the Dog, ale každý si na něm najde alespoň něco.

Letos v květnu vyšlo jejich třetí a zatím poslední album, Blood and Fire. Mnozí jej přirovnávají dokonce i ke klasickému heavymetalu. A asi na tom opravdu něco bude, kytarové riffy jako by okoukali například od Saxon,  ale hlavní je, že většina jej hodnotí více než kladně. Začíná více než slibně. Startovní Love Turns to Hate nás naladí do nálady, ve které se nese celé album. Mission from God jen dodává na dojmu, že hudebníci jsou opravdu nefalšovanými maniaky a poslední Are You Living zní až podezřele stejně jako Josh Homme. No rozhodně celé album je oproti dvěma předešlým zábavné, rychle ubíhající a hlavně chytlavé.

S Blood and Fire objeli více než 30 koncertů po Anglii a už nastal problém. Vztahy v kapele začaly být napjaté jak struna na kytaře a 5. listopadu vše vyvrcholilo. Na koncertě v Camber Sands, v Londýně ohlásili, že jde o jejich poslední vystoupení. Šance, že by se zase někdy dali dohromady, jsou prý mizivé. Nesnáším špatné konce. A už vůbec ne špatné konce u tak báječných kapel jako The Eighties Matchbox B-Line Disaster.

Žánr: 
Psychobilly/Garage rock
Aktivní roky: 
1999-2010
Země původu: 
Velká Británie
Město: 
Brighton
Současní členové: 

* Guy McKnight (1999–present)
* Tom Diamantopoulo (1999–present)
* Sym Gharial (1999–present)
* Dominic Knight (2010–present)
* Tristan McLenahan (2008–present)

Bývalí členové: 

* Andy Huxley (1999–2005)
* Rich Fownes (2005–2008)
* Marc R. Norris (1999–2010)

Labely: 

Universal Music
Black Records

Alba: 

2002-Horse of the Dog
2004-The Royal Society
2010-Blood and Fire

DVDčka: 

Eighty Degrees Of Separation
I Could Be An Angle