My Chemical Romance

|
My Chemical Romance

I když před pár týdny došlo k rozpadu My Chemical Romance (MCR), podle mého názoru by byla škoda o této formaci už nic nenapsat a určitě si zaslouží být pořád ještě zařazeni mezi hudební kapely. Tímto článkem bych se pokusila stručně shrnout, jejich hudební tvorbu od ranných prvopočátků až do jejich posledního vydaného alba.

Do širšího povědomí se u nás MCR dostali díky albu The Black Parade, ale jak to všechno začalo…

Americká hudební skupina My Chemical Romance z New Jersey byla založena v roce 2001 jejím leadrem a zpěvákem Gerardem Wayem. Jak sám Gerard uvádí, hlavním důvodem založení MCR byly útoky 11.9.2001 na newyorské WTC, které vyprovokovaly potřebu „něco udělat, něco změnit” v jeho dosavadním životě. A tak obvolal své kamarády a vznikla skupina My Chemical Romance (název je inspirován knihou Ecstasy: Three Tales of Chemical Romance od I. Welshe). Mezi původní členy kapely patří Gerard Way, jeho bratr Mikey Way (baskytarista), Matt Pelissier (bicí) a kytarista Ray Toro. Poslední člen, Frank Iero (druhá kytara), se ke kapele připojil o něco později během nahrávání jejich prvního alba a sám se smíchem uvádí, že byl úplně prvním fanouškem MCR Cool. Hlavním mottem kapely bylo jejich proslulé „Save my life“, na které se výrazně upnula obrovská spousta fanoušků.

Prvním debutovým albem je I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love z roku 2002, které se vyznačuje výrazným punkovým zvukem. Snad za úplně první song od MCR je považován „Skylines and Turnstiles“, který se vztahuje právě k tragickému 11. září. Tato deska vyjadřuje genesis MCR a slouží jako odrazový můstek pro první koncertní šňůru po státech.

Druhým albem je Three Cheers for The Sweet Revenge (obal desky je vytvořený přímo Gerardem), o kterém se členové vyjadřují: „THIS IS My Chemical Romance“. Nová produkce, nový zvuk, spousta nových fanoušků, tudíž úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a album získává platinové ocenění. Před vydáním této desky přichází do kapely Bob Bryar (bicí) a nahrazuje tak odcházejícího Matta. A opět se vyráží na turné, nejdříve na „American Idiot Tour” s Green Day, na kterém jim dělali předskokany, dále pak se stali headlinery “Warped Tour 2005” a nakonec se jim podařilo dobýt i Evropu. Bohužel úspěšné období ale mělo pro kapelu i svou stinnou stránku, hlavně pro frontmana, Gerarda Waye, který měl problémy s užíváním léků na depresi a s alkoholem. Tato etapa však byla brzy úspěšně překonána za pomoci ostatních členů skupiny a Gerard prohlašuje, že mu kapela zachránila život („Save my life“).

Rozjetou kariéru utvrdili MCR albem vydaným v roce 2006 a nazvaným The Black Parade, ke kterému následovala další série koncertů (poprvé vystupovali i v Praze). Kontroverzní deska The Black Parade dosáhla nečekaného úspěchu
a mimo jiné se dostala v časopise Rolling Stone mezi 50 nejlepších alb roku 2006. Centrálním tématem je smrt ztělesněná jako průvod vzpomínek na život. Uvedení této desky v Londýně předcházela velkolepá show, kde se procházel průvod fanoušků v černých kápích za pohřebním vozem.

Obrat o 180 stupňů přišel po delší odmlce, kdy se v roce 2010 MCR opět vrátili na scénu s novou deskou Danger Days: True Lives Of The Fabulous Killjoys, ve které představili svou novou image (méně teatrální než u The Black Parade) komiksových postaviček, a které se bez debat stalo megaúspěšným. Kritika hodnotila toto album více než pozitivně, ale i přesto někteří fanoušci byli zklamáni novými pop-rockovými vypalovačkami.

Ještě před svým nedávným rozpadem kapela vydala sérii skladeb, které byly nahrané před Danger Days pod názvem Conventional Weapons (1-5). A tak se vyplnila dřívější Frankova slova, že kompilační album bude finální deskou skupiny. Zda je rozpad naprosto definitivní či dočasný a MCR se třeba zreinkarnují do nějakého dalšího alter ega, to nevíme. Třeba nás ještě překvapí.

Rozhodně by teď bylo stylové rozloučit se jejich famózním: „so long and good night“, ale raději bych tohle malé In Memoriam zakončila lehce upraveným začátkem písně „The Only Hope For Me is You“: Remember them!

 

PS: Jako bonus přikládám video "Kids From Yesterday", které krásně mapuje historii MCR!

 

Žánr: 
Rock, alternative rock, punk-rock
Aktivní roky: 
2001 - 2013
Země původu: 
USA
Město: 
New Jersey
Současní členové: 

Gerard Way
Mikey Way
Ray Toro
Frank Iero

Bývalí členové: 

Matt Pelissier
Bob Bryar

Labely: 

Eyeball Records (2001 - 2003)
Reprise Records (od 2003)

Alba: 

I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love
Three Cheers for The Sweet Revenge
The Black Parade
Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys

Singly: 

"Vampires Will Never Hurt You"
"Honey, This Mirror Isn't Big Enough for the Two of Us"
"Headfirst for Halos"
"I'm Not Okay (I Promise)"
"Thank You for the Venom"
"Helena"
"Under Pressure" (with The Used)
"The Ghost of You"
"Welcome to the Black Parade"
"Famous Last Words"
"I Don't Love You"
"Teenagers"
"Desolation Row"
"Na Na Na (Na Na Na Na Na Na Na Na Na)"
"The Only Hope for Me Is You"
"Sing"
"Planetary (Go!)"
"Bulletproof Heart"
"The Kids from Yesterday"

Živáky: 

2006: Life on the Murder Scene
2008: The Black Parade Is Dead!

Výběry: 

Conventional Weapons

DVDčka: 

2006: Life on the Murder Scene
2007: AOL Sessions
2008: The Black Parade Is Dead!
2009: ¡Venganza!

EPčka: 

Like Phantoms, Forever
Warped Tour Bootleg Series
Live and Rare
The Black Parade: The B-Sides
The Mad Gear and Missile Kid
iTunes Festival: London 2011