Clawed Forehead

Tvorba kapely Clawed Forehead v sobě mísí prvky vážné hudby, severského folku a progressive metalu s reminiscencemi v psychedelii 60. let, minimalismu a taneční hudbě.

Své první vystoupení odehrála začátkem roku 2006, avšak pojmenování, zformování a ustálení sestavy kvarteta, v nástrojovém složení tři violoncella a housle, se uskutečnilo až o několik měsíců později. Nejdříve se repertoár skládal především ze zaranžovaných hitů kapel Apocalyptica a Metallica, záhy se ale v violoncellistovi Pavlu Čadkovi probudil skladatelský talent a hudbu sám začal komponovat. Kromě finských vzorů měli na jeho tvorbu vliv také čeští skladatelé Antonín Dvořák, Bohuslav Martinů a Leoš Janáček. V polovině roku 2007 začala v brněnském studiu Martina Zemana kapela natáčet své debutové album nesoucí název At the end of spring, které bylo pokřtěno koncem téhož roku.

V září 2008 se první stálá sestava (Kamila Brázdilová, Pavel Čadek, Lukáš Mareček, Michal Tuček) znenadání rozpadá. Následuje období hledání, kdy se v sestavě vystřídalo více hráčů (Lukáš Mik, Štěpán Filípek, Pavel Borský) a kapela vystupovala pouze sporadicky. Nakonec vše vyústilo nejen v odchod jednoho ze zakládajících členů Pavla Čadka, který se dnes věnuje vlastnímu hudebnímu projektu, ale kapela se i na krátký čas rozpadá.

Ovšem záhy, na jaře 2010, se původní zakládající členové Michal Tuček a Lukáš Mareček rozhodli Clawed Forehead vzkřísit a díky příchodu nové houslistky a kontrabasistky vzniká nový kvartet: Dominika Pavliňáková, Lukáš Mareček, Michal Tuček, Lenka Barotková. Na začátku února 2011 se také přidal ke Clawed Forehead Jakub Špiřík s bicí soupravou, čímž se jejich hudba dostává na novou úroveň.

V současnosti kapela hraje v originálním nástrojovém složení housle, dvě violoncella, kontrabas a bicí, s občasným obohacením o violu da gamba a zpěvy. Autorskou tvorbu komponují Michal Tuček, Lukáš Mareček a Jakub Špiřík. Kapela také navázala úspěšnou spolupráci s Tomášem Frgalou (The Newmour Experience, Kingsfield), který obohatil převzaté skladby o zpěv. To přivedlo kapelu k práci se zpěvem i ve vlastních skladbách a společně s Tomášem Frgalou se těchto partů chopila také houslistka Dominika Pavliňáková. Kapela na svých koncertech, kromě převažující vlastní tvorby, nadále pro zpestření zařazuje covery od skupin Metallica, Apocalyptica, Faith No More, Muse, Rammstein, Pink Floyd a dalších. Ve svém repertoáru zachovala i původní skladby od Pavla Čadka, za což mu patří velký dík.

Za celou dobu své existence kapela odehrála spoustu ozvučených i akustických koncertů doma i v zahraničí (Divadelní Nitra, Evropský svátek hudby, Krákor, Waiting for the winter, Samhainfest, X-Mass party) a získala mnoho kladných hudebních kritik (Muzikus, Rock&Pop, Spark, Abyss, Fobia zine, Innocence, Metal Swamp).

Žánr: 
classical metal
Země původu: 
Czech republic
Město: 
Brno
Současní členové: 

Tereza Malá - zpěv
Gabriela Povrazniková - housle
Lukáš Mareček - violoncello
Michal Tuček - violoncello, viola da gamba
Lenka Barotková - kontrabas
Jakub Špiřík - bicí

Hostující členové:

Tomáš Frgala - zpěv

Bývalí členové: 

Zuzana Špatná - zpěv
Dominika Pavliňáková - housle, zpěv
Pavel Čadek - violoncello
Štěpán Filípek - violoncello
Pavel Borský - violoncello
Kamila Brázdilová - housle
Lukáš Mik - housle

Alba: 
Singly: