Khuda

Khuda

Khuda je dvoučlenná formace z Leedsu ve Velké Británii, která vznikla v roce 2007. Konkrétně se jedná o kytaristu Toma Brookea a bubeníka Stevea Mylese. Duo míchá prvky post-rocku, progressive, math-rocku a psychedelie.

Od léta roku 2009 Khuda vyjíždí se svým line-upem po evropských zemích. Svou instrumentální hudbou, ve které absentuje zpěv, se pomalu začíná zařazovat mezi stálice v mnoha zahraničních klubech. Důkazem jejich kvality může být i hraní před takovými jmény jako jsou Russian Circles, Mono, Caspian, And So I Watch You From Afar nebo Torche. Od té doby kluci projeli přes 30 zemí a zvládli více než 400 koncertů (mimojiné i několik akcí v České republice).

V roce 2009 zároveň vydává i své EP Stratospherics. EP obsahuje čtyři kousky, které jsou také posledním materiálem tvořeným společně s bývalým bubeníkem Robinem Timmisem. Mnohem větší úspěch Khuda zažívá s vydáním alba Palingenesia v roce 2010. Na albu se již objevuje bubeník Steve. Obsahuje šest skladeb, z toho pouze jedna je kratší než pět minut. Palingenesia je album plné naléhavosti, emocí, kytarových smyček a zejména atmosféry. V případě, že se jí necháte pohltit, tak počítejte s notnou dávkou melancholické nálady po zbytek dne. Posledním vydaným albem je Iecava z roku 2011. Osmistopé album úspěšně navazuje na předchozí Palingenesiu.

Khuda momentálně nahrává své třetí a zároveň poslední album. Důvodem k tomuto kroku se stala skutečnost, že zatímco bubeník Steve stále žije v UK, tak kytarista Tom se přestěhoval do Finska. Na konci letní tour v roce 2012 se proto rozhodli, že svou spolupráci ukončí. Ještě před oficálním koncem ale zahrají svou poslední show na domácí půdě v Leedsu a svou téměř šestiletou hudební etapu ukončí vydáním již zmiňovaného třetího alba.

 

Žánr: 
post-rock, metal, instrumental
Aktivní roky: 
2007 - 2013
Země původu: 
UK
Město: 
Leeds
Současní členové: 

Tom Brooke (gt)
Steve Myles (dr)

Bývalí členové: 

Robin Timmis (dr)

Labely: 

Field Records
Prügelprinz Records

Alba: 

2010 - Palingenesia
2011 - Iecava

EPčka: 

2009 - Stratospherics