Muse

|
Muse

Jedna z nejúspěšnějších kapel současnosti, to jsou Muse. Skupina známá pro svůj pompézní hudební styl, vážné texty a nezapomenutelné výkony při koncertech.

Po nenápadném vstupu do hudebního průmyslu s prvními dvěma alby Showbiz a Origin of Symmetry, se průlomem stává vydání desky Absolution, která skupině přinesla první pozici v britském žebříčku alb. Co následovalo potom, mnozí z fanoušků označují za hvězdnou kariéru. Zástupy tzv. "Muserů" se začaly rozrůstat geometrickou řadou, koncerty vyprodávat čím dál tím rychleji a Muse se dali do sbírání mnoha ocenění. Od roku 2005 skupina pravidelně vítězí v anketách jako "Best British Band" nebo "Best Live Band", uváděných NME nebo jinými médii, třeba MTV, časopisem Kerrang! nebo Q. Poslední dvě alba Black Holes and Revelations a The Resistance získala kladné hodnocení právě díky své rozmanitosti (např. nahrávání s orchestrem na poslední desce) a schopnosti navodit atmosféru. Každým rokem je skupina headlinerem na mnohých festivalech, především ve Velké Británii (Glastonbury, Reading).

A čím že jsou Muse tak mimořádní? Jejich desky jsou jako jízda na horské dráze světem emocí a hudebních žánrů. Písně spojuje promyšlenost textů, které většinou řeší témata jako konec světa, konspirační teorie, smysl života... Dále je to právě zpěvákův nezaměnitelný hlas, často stoupající do extrémních výšek, ostré kytarové riffy, výrazné bicí. Od počátku jsou Muse přirovnáváni k Radiohead nebo Queen a sami jako inspiraci uvádějí např. Jimiho Hendrixe.

Žánr: 
Alernative rock, New prog, Space rock
Aktivní roky: 
1994 - současnost
Země původu: 
Anglie
Město: 
Teignmouth
Současní členové: 

Matthew Bellamy - zpěv, kytara, klávesy
Christopher Wolstenholme - baskytara
Dominic Howard - bicí

Labely: 

Taste Media, Mushroom, Warner Bros.

Alba: 

Showbiz (1999)
Origin of Symmetry (2001)
Absolution (2003)
Black Holes and Revelations (2006)
The Resistance (2009)

DVDčka: 

Hullabaloo: Live at Le Zenith - Paris (2002)
Absolution Tour (2005)
HAARP (2008)

Website: