The Tchendos

|
The Tchendos

Jedna z nejoriginálnějších a zároveň nejpomaleji pracujících kapel v Česku. The Tchendos vznikli roku 1996 v Praze jako dvojice DJs Wokurka (vlastním jménem Daniel Walter) a Ottoman. DJ Wokurka v témže roce založil vydavatelství Mr. Cucumber Records (jehož prvním počinem se mimochodem stala vůbec první nahrávka Ohm Square - tehdy ještě psáno jako Ω² - bezejmenný 12" split s projektem Orange Pekoe). R. 1997 vydávají The Tchendos na tomto labelu debutový 12" singl Ajtakrajta. Titulní track se dočkal i vydání na CD kompilaci Ocu Rec., přiložené k časopisu Živel. Následující rok vydávají The Tchendos společný track s Dr. Watsonem, nazvaný Bassamafousama, a to jednak na vinylové kompilaci Mr. Cucumber Presents 2EP, jednak na CD kompilaci Ocu Rec. 2, přiložené k Živlu č. 10. V roce 2000 vychází jako příloha Živlu č. 17 CD The Future Sound Of The Tchendos, mixovaná kompilace hudby z kultovních českých filmů včetně dvou tracků produkovaných The Tchendos.

Do kapely přichází další člen, Jakub Kaše alias Kejda. Skladba The Tchendos Doup maglajz figuruje na soundtracku k filmu Samotáři, jejich hudba se objevuje i na soundtracku Anděl Exit. Rozrůstají se o dalšího člena, kterým je Angličan Peet Williams a. k. a. Peet Kreff. Remixují skladby od Ecstasy of St. Theresa, Ohm Square a Priessnitz. V r. 2001 vychází coby příloha živlu CD kompilace Planet Sound s trackem The Tchendos Meet Gringo - Mars(ky), na datové stopě je k této skladbě i video.

Přestože The Tchendos nevystupují na živých koncertech, pořádají různé performance, včetně politicky zaměřených (např. v rámci kampaně Be Kind to Your Local Nazi). Ottoman a Wokurka také vystupují jako The Tchendos DJs. V lednu 2004 (podle některých zdrojů 2003) u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu organizují The Tchendos performance v pražském metru, na základě toho dostanou pozvání do pořadu Zátiší na Radiu 1. Pozvání odmítají, místo nich se pořadu zúčastní pamětnice, která holocaust přežila. To The Tchendos inspiruje k nahrání skladby Nedovedu pochopit, jež se na Radiu 1 stává "hitem", židovské muzeum v Praze si posléze vyžádá i vytvoření videoklipu. Jeho realizace trvala více než jeden rok, režisérem byl Bořivoj Hořínek.

Další antifašistický song vydávají Tchendos v r. 2005, tentokrát pod psudonymem The Free Stealers - důvodem byly zřejmě obavy z případných problémů s autorskými právy. Skladba Z lékařskýho hlediska pal vocuď karikuje aktivity Daniela Landy související s jeho neonacistickým řádem Ordo Lumen Templi, zároveň obsahuje sampl písně Pal vocuď skupiny Jasná páka. Křest nahrávky proběhl 29. června 2005 v klubu Punto Azul.

V roce 2006 začínají The Tchendos pracovat na svém debutovém albu s pracovním názvem Hobby. Jako ochutnávka vychází na podzim r. 2007 na značce X Production singl
Commercial Breaks s hostující Charlie One. Tou dobou již v sestavě kapely nefiguruje Ottoman, nadále však zůstává součástí The Tchendos DJs.

Neshody s vydavatelstvím X Production vyústily v rozhodnutí vydat album na vlastním labelu Mr. Cucumber Records, jenž se tak po více než osmi letech dočkal svého znovuvzkříšení. Album vyšlo nejprve digitálně - 19. května 2008 se jako free download objevilo na stránkách Radia 1, později i na webu kapely. Fyzický release následoval v létě téhož roku. Původně zamýšlený název Hobby měl vystihovat, že tvorba kapely The Tchendos je pro její členy koníčkem po práci. Vzhledem k vynaloženému úsilí, které vznik alba provázelo, se však The Tchendos nakonec rozhodli nahrávku pojmenovat Kill Death podle citátu "Tvořit znamená zabíjet smrt". Album produkoval Dušan Lipert a. k. a. Mimoň, Devil boy, ale hlavně Dušan Only One z Ohm Square. Kolekce získala pochvalné recenze obvykle v rozpětí 70 - 80 %. Recenzentům sice neušla hudební inspirace v breakbeatu 90. let, zároveň však vyzdvihovali hravost a nadhled nahrávky. Zřejmě nejznámější písní z alba se stala Dnes naposled, v níž zpěvák Michael's Uncle Amrit jedinečně vystřihl člověka pokoušejícího se skoncovat se závislostí na alkoholu.

U příležitosti vydání Kill Death poskytli The Tchendos řadu rozhovorů, v nichž často zmiňovali plány na živá vystoupení. První z nich však proběhlo až v sobotu 28. srpna 2010 ve FreeDbaru v Mlékojedech. Druhý koncert (a zároveň první v Praze) se konal v Crossu v noci z pátka 12. na sobotu 13. listopadu 2010. Třetí vystoupení se odehrálo v rámci oslav 20. narozenin Radia 1 v noci z 25. na 26. března 2011, kde kromě The Tchendos vystoupili ještě Kubatko, Ohm Square a U.N.K.L.E. V roce 2011 The Tchendos vystoupí ještě na festivalu Povaleč a v sobotu 27. 8. 2011 opět ve FreeDbaru. Na podzim 2011 slibují The Tchendos vydat nové EP.

Žánr: 
breakbeat, electronica, synth pop
Aktivní roky: 
1996 - dosud
Země původu: 
ČR
Město: 
Praha
Původní jména: 
The Free Stealers
Současní členové: 

Kejda, Pete Kreff, Wokurka, Karel IV.

Bývalí členové: 

Ottoman

Labely: 

Mr. Cucumber Records

Alba: 

Kill Death (Mr. Cucumber Records, 2008)

Singly: 

Ajtakrajta (Mr. Cucumber Records, 1996), Commercial Breaks (X Production, 2007)

Výběry: 

The Future Sound Of The Tchendos (Živel, Mr. Cucumber Records, 2000)