Konec dalšího snu

Konec dalšího snu

Byl to srdeční projekt mladých kluků, kteří moc dobře věděli, jak těžké je sehnat nějaké místo na prezentaci své vlastní tvorby. Byl to de facto akt z lásky k hudbě. Byla to pomoc jak začínajícím kapelám, tak i hudební kultuře.

V pátek 28. června dostal finální vysvědčení blanenský rockový klub Rachot(a), který od roku 2006 (ne)pravidelně bavil své návštěvníky zajímavými hudebními akcemi. Rozloučení bylo stylové – tuším, že snad poprvé vystoupila nově zformovaná místní skupina Persian Flaw, která předvedla, že opravdu umí „hrábnout do strun“ a navnadila tak publikum pro další show večera, kterou mělo na svědomí slovenské seskupení Kursk. Tato partička opravdu vnesla silný lyrický zážitek do žil všech pozůstalých a pro poslední koncert nemohla být vybrána lepší kapela. I přes prázdné krígly od piva a skleničky panáků byla cítit jistá nostalgie. Na obrazovce nad barem frčel koncert Metallicy a nejeden návštěvník si uvědomil, že i kapely podobného formátu začínaly v nějakém tom klubíku pro pár kámošů podobném, jako je (byl) právě tento. Přesně v těchto klubech se začínají psát hudební dějiny, přímo zde se rodí budoucí rock stars, zažívají se zde první i osmdesáté sedmé lásky. Tak proč končí? Proč je tak těžké zajistit jejich chod a existenci? …

Nicméně, brečet nad rozlitým mlíkem se nemá a ani nebudeme. To minimální, co můžeme MY udělat, je podporovat tyto klubíky, občas zajít a zpříjemnit si tak páteční, sobotní či úterní večer, doporučit jej svým známým a také proč se o něm nezmínit kamarádům, co hrají v nějakou tu muziku? Třeba zrovna tomu vašemu klubu to vyjde.

Rachot(a) už to má za sebou. Byl to super kluk. Otevřený novým směrům a zážitkům. Všichni, co ho znali, na něj budou vzpomínat s láskou. A kdo ví. Třeba povstane z popela a ukáže se ještě krásnější a silnější.

Jen tak pro doplnění, s chutí zde uvedu některé kapely, které za těch pár let prošly „prkny co znamenají rockový svět“: Debustrol, Gate Crasher, No Omega /SWE/, Inhatred /FRA/, Euthanasia, Tortharry, Suzaplay, Boron, Root, Torr, SPS, Clawed Forehead, Zakázaný Ovoce, Smashed Face, Cenobite /HUN/, The Fialky, Jolly Joker, Bethrayer, Overhype, Stigma, Tafrob, Našrot, Persian Flaw a Kursk. Tak co? Ani jedna vám nic neříká?

Jak večer, tak i tento článek se nachýlil ke konci. Dopili jsme poslední pivo, típli poslední cigaretu a s povzbuzujícím úsměvem na tvářích jsme podali ruce na rozloučenou dnes již bývalým majitelům.

A já teď nad bílým vínem vzlykám, jaká je to škoda…