Trutnov Open Air Music Festival

Trutnov Open Air Music Festival

Když se mě někdo koncem června zeptá, kam se v létě chystám, skoro nikdy nemám žádný konkrétní plán, vždycky nechávám čas plynout a jen si tak do toho vlaku zážitků nasedám a vystupuji, jak se to hodí a jak to je příjemné. Až na jednu výjimku – každý rok, už třináct let, jezdím na východočeský Woodstock do Trutnova. Ten se mi stal jediným pevným bodem léta a nehodlám na tom nic měnit.

Proč se stále vracím? Zaprvé byl Trutnov první velký hudební festival, který jsem kdy navštívil – asi jen málokdo zapomíná na svá „poprvé“. Poprvé jsem ochutnal, jaké to je být bez dohledu rodičů, jaké to je usnout zmožený sluncem a dalšími činidly v blátě na stráni, jaké to je cítit stejné blaho se stovkami dalších pod pódiem, jaké to je vracet se po několika dnech znavený zpátky do civilizace…

Zadruhé má prostor Bojiště nezaměnitelné kouzlo, které jsem zatím na žádném jiném festivalu neobjevil. Onen genius loci, který místní amfiteátr skýtá, ten za to opravdu stojí. Nebaví mě chodit sem a tam po placatém letišti, raději se schovám pod stromy do stínu, přejdu kopec mezi pódii po neodmyslitelné červené hlíně. Doufám, že i přes již několik let strašení se festival nebude muset stěhovat, pochybuji, že by jiné místo fungovalo stejně.

Zatřetí mne těší ona pestrost, kterou dramaturgie festivalu oplývá. Nebaví mě jednostranně zaměřené akce, kde tři dny člověk poslouchá dokola víceméně to samé (vyjma headlinerů, kteří si dokázali díky své originalitě vydobýt své místo na slunci), kde se často až přespříliš ctí dress code – kdo ho nesplňuje, je podezřelý a kolikrát i terčem agrese nadrátovaných návštěvníků. Na Trutnově mám rád, že se může na pódiu střídat swing, hard core, folk, death metal či bohoslužba a nikomu to nepřijde divné. Stejně jako když pod oním pódiem pankáči kalí s metaláky, dreadaři i hipstery (ano ano, i tací tam jsou…). Na Bojišti se zkrátka vytváří oáza tolerance a odevzdání se pouze hudbě a veselí.

Stejně jako každý rok, i letos se tedy chystám na krátkou dovolenou do východních Čech, kde budu prožívat onu jedinečnou pohodu a souznění, kterého je tolik zapotřebí…